Czemu energia produkowana ze źródeł odnawialnych staje się tak bardzo popularna.

Od pewnego czasu coraz częściej słyszy się o odnawialnych źródłach energii jako doskonałej alternatywie dla energii produkowanej klasycznie. Nawet w naszym klimacie wiele sposobów bardzo dobrze będzie się sprawdzać, mimo długich zim i czasami niewielkiej ilości słońca w ciągu dnia.


kolektor, energia słoneczna
Autor: Dobre Domy - Flak & Abramowicz
Źródło: Dobre Domy - Flak & Abramowicz
W praktyce skutecznych technologii jest przynajmniej parę, poza energią słoneczną w tego typu instalacjach oze można wykorzystywać wiatr, energię termiczną czy też szczątki organiczne wytwarzane w domowych gospodarstwach. Przez to da się zapewnić sporą część ogólnego zapotrzebowania swojego domu na energię cieplną czy elektryczną, a korzyści płynących z tego jest przynajmniej parę. (http://www.phoenix-energy.eu/produkty/pompy-ciepla/) Po pierwsze daje to oszczędności, i to czasami całkiem pokaźne. Na przykład przy odpowiednio zaprojektowanym układzie który będzie wykorzystywał solarne ogniwa można w zasadzie całkowicie pokryć wykorzystanie ciepłej wody, jeśli tylko pogoda będzie odpowiednio słoneczna. Podobnie jest z wytwarzaniem energii elektrycznej, elektrownie wiatrowe oraz ogniwa słoneczne również w dużym stopniu zmniejszą zużycie prądu z elektrowni.


Drugim niezwykle istotnym powodem, dla jakiego popularność tego typu instalacji bez przerwy wzrasta, jest ochrona przyrody- więcej przeczytasz tu: przejdź na stronę. Ich wpływ na otoczenie jest bardzo nieduży, a korzyści jakie za sobą niosą są rzeczywiście nie do przecenienia. Szczególnie dotyczy to energii słonecznej i wiatru, których zasoby są w zasadzie nieograniczone, chociaż rzecz jasna uzależnione od miejsca. Obecnie prowadzi się intensywne badania w celu jak najoptymalniejszego wykorzystania tego, co będzie dostępne, tak żeby wydajność przetwarzania naturalnej energii była jak najwyższa.
wiatrak, energia odnowialna
Autor: phault
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii widać cały czas postęp, lecz jeszcze dużo na tym polu pozostaje do zrobienia. Bardzo w porównaniu z tym co jeszcze kilka lat temu było polepszyło się wykonywanie instalacji oze. Coraz więcej firm zajmuje się takimi projektami, mają one coraz większe doświadczenie w tym co robią, a to wpływa też znacząco na to, że pojawiają się kolejni właściciele budynków chętni do tego, aby się zdecydować na jakieś tego typu rozwiązanie.