Jak dobrze można rozwiązać problem wytwarzanych w domu ścieków, jakie zalety mają zbiorniki na deszczówkę.

Jeśli ktoś nie będzie miał szansy, żeby podłączyć kanalizację w swoim domu czy firmie, to musi pomyśleć o innym sposobie na pozbycie się ścieków. Jeszcze niedawno wielu właścicieli zupełnie nie przejmowało się tym, tak zwyczajnie wypuszczając je do pobliskiego rowu albo rzeki. Lecz na szczęście aktualne przepisy nie będą na coś takiego pozwalać, ponieważ prowadzi to do bardzo dużego zanieczyszczenia przyrody.

zbiornik na dezczówkę
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie wymagane jest użycie jakiegoś ekologicznego sposobu, a obecnie najpopularniejsze są dwa, to znaczy szambo i oczyszczalnia. Szambo to zwyczajnie szczelny zbiornik, najczęściej zrobiony z plastiku albo betonu, do jakiego odprowadza się wytworzone ścieki. Po jego zapełnieniu konieczne jest jego wywiezienie przez specjalistyczny samochód. Przepisy określają dość szczegółowo zasady montażu zbiornika, koszt jego budowy nie jest zbyt duży, lecz minusem jest konieczność systematycznego opróżniania. Z tego też powodu coraz większa ilość właścicieli budynków wybiera inną opcję, jaką jest oczyszczalnia ekologiczna np: kingspanenviro.com/pl/produkty/biotec/. Oczyszczalnie w wersji tradycyjnej będą się składać ze sporego zbiornika, z jakiego przez filtry woda przedostaje się do podłoża. Jest to tanie rozwiązanie, lecz jego wadą jest konieczność zagwarantowania wystarczającej ilości miejsca, oprócz tego oczyszczalnię tego typu można stawiać jedynie na chłonniejszej glebie. Coraz częściej wybieraną alternatywą są oczyszczalnie z osadem czynnym albo złożem biologicznym. Stosuje się w tym rozwiązaniu specjalne układy filtrów oraz mikroorganizmy, jakie pochłaniają dużą część zanieczyszczeń.oczyszczalnia
Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/
Woda z takich oczyszczalni jest na tyle oczyszczona, że można ją bez obaw wylać do rowu melioracyjnego czy wykorzystać do podlania ogrodu. Aby zaoszczędzić koszty użytkowania warto się również na działce zaopatrzyć w pojemniki na wodę - więcej informacji. Koszt ich instalacji zbyt duży nie jest, a przy ich pomocy można będzie zbierać deszczówkę i później ją wykorzystywać. Zbierana w ten sposób woda może posłużyć do podlewania, mycia samochodów czy niekiedy i do spłukiwania w domowych ubikacjach.