Naucz się myśleć ekologicznie.

Globalne ocieplenie to temat, który od kilku lat jest bardzo „na czasie”. Jednym spędza sen z oczu, dla innych natomiast jest zwykłą mrzonką. Jedno można stwierdzić z całą pewnością - potrafi podzielić ludzi i być powodem nie tylko poważnych debat ale również kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na Ziemi jest spowodowany działaniem człowieka, natomiast szanowani naukowcy mówią, że zmiany klimatu towarzyszą nam od początku dziejów i nie ma dowodów na to, że człowiek może wpływać na globalny klimat. Niezależnie od tego, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszym obowiązkiem, jeżeli nie chcemy aby przyszłe pokolenia wychowywały się i żyły na wielkim wysypisku śmieci.

Kolektory słoneczne
Autor: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Źródło: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest używanie tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Ciągle ulepszana technologia produkcji modułów oraz nowe materiały stosowane do ich budowy powodują, że energia słoneczna staje się dostępna dla coraz szerszej grupy ludzi. Jest to jednak nadal spora inwestycja, która zwraca się po kilku a nawet kilkunastu latach.Innym interesującym sposobem na ograniczenie ilości produkowanych odpadów są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Decydując się na takie urządzenie odcinamy się od zewnętrznej kanalizacji co może korzystnie wpłynąć na koszty budowy domu. Staropolskie przysłowie „Chcesz mieć coś zrobione dobrze - zrób to sam” możemy także odnieść do tej dziedziny życia...Jeśli chcemy aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu przeznaczone do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do oczyszczania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Bardzo często przeszkadza nam to, że mamy w domu za suche powietrze. Na pewno nie jest to korzystne ani przyjemne dla nas. Oczywiście, można regularnie wietrzyć dom, ale czasem i to nie pomaga. Nawet dobrym rozwiązaniem może być zakupienie uzdatniacza powietrza (sprawdź to). Ich ceny nie są wygórowane, a urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne. A na ekologię również źle nie wpływa.

O trosce o ekologię pamiętają też już fabryki i przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Wciąż opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa czasem zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe (kliknij tutaj).Wielu z nas nie przywiązuje żadnej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem pieniędzy lub czasu. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien myśleć o przyszłości i przewidywać skutki swoich czynów. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od katastrofy ekologicznej to codziennie powinniśmy zadać sobie pytanie jak możemy pomóc chronić nasze wspólne dobro - Ziemię...