Jakiego typu zasadami należy kierować się, pragnąc wykonać montaż kominka w domku jednorodzinnym?

Kluczową sprawą w trakcie montowania kominka w jednorodzinnym domku jest komin. To od niego w głównej mierze jest zależny montaż kominka, bowiem odpowiada za odprowadzenie dymu powstającego w czasie spalania drewna.

Komin musi być szczelny jak również zrobiony z tworzyw odpornych na wysoką temperaturę. Musi być też właściwie zaizolowany cieplnie. Najlepiej, gdy zbudowany jest w środku domku jednorodzinnego (obejrzyj - więcej. Wtedy nie wychładza się, a podczas palenia zwraca ciepło do obiektu. Dokonując montaż kominka koniecznie trzeba pamiętać o kluczowych zasadach podłączenia wkładu kominkowego do komina. Ważna jest odległość od miejsca podłączenia czopucha do dymowego przewodu w kominie do jego wyjścia nad dachem.

Odległość ta nie może być mniejsza niż cztery metry. Potrzeba pamiętać o wymiarach komina. Muszą być dopasowane do rozmiarów otworu paleniska kominka. Przewód kominowy winien mieć kształt kółka lub prostokąta. Za duży przekrój może powodować trudności w działaniu kominka - przykładowe realizacje. Za mały przekrój może negatywnie wpłynąć na ciąg dymu, co w konsekwencji prowadzi do dymienia wkładu. Kominek w domu powinien być wybudowany jak najbliżej komina, żeby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć. Lokalizacja kominków o konstrukcji lekkiej jest bardziej dowolna niż tych murowanych.ogień płonący w kominku
Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com
Budując kominek w domu ważne jest specjalne doprowadzenie powietrza do specjalnej komory spalania. Jego niedostateczna ilość jest najczęstszym powodem nieprawidłowego działania kominków. Powietrze nie winno być pobierane z garażu lub od strony ulicy. Z tego typu powietrzem do środka jednorodzinnego domku będą napływać nieprzyjemne aromaty oraz jakiekolwiek zanieczyszczenia. Najlepiej jest pobierać powietrze od strony zachodniej, to stąd najczęściej wieje wiatr.

Przed przystąpieniem do montażu kominka w domu koniecznie trzeba też sprawdzić podłoże w miejscu, gdzie ma zostać postawiony. Fundament bądź strop winny mieć odpowiednią wytrzymałość. Przeciętny kominek z wkładem zwykle waży 500 kilogramów. Trzeba w dodatku ocenić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie są rozprowadzone przewody gazowej instalacji, grzewczej lub elektrycznej.