Eco jest w modzie

W trakcie projektowania domu trzeba rozważyć metodę jaką będziemy usuwać ścieki i zanieczyszczenia z gospodarstwa . Jeśli jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy podłączyć się do miejskiego systemu kanalizacji, raczej mamy problem z głowy, jednak najczęściej budujemy się na terenach, które wymagają prywatnej infrastruktury sanitarnej.


ekologia
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Najpopularniejszą metodą odprowadzania ścieków z domu jest szambo, czyli duży zbiornik wkopany w ziemię. Obecnie na w branży budowlanej działa wiele firm, które oferują montaż samodzielnego szamba. Jednakże takie rozwiązanie jest dosyć kłopotliwe, gdyż zbiornik musi być systematycznie oczyszczany. Naturalnie Im więcej mieszkańców w gospodarstwie, tym kwestia oczyszczania staje się bardziej istotna. Budowa i projekt tradycyjnego szamba nie są bardzo kosztowne, stąd też większość osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie.

Trzeba jednak spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy i wybrać bardziej przyjazną dla środowiska opcję. Wszakże działanie proekologiczne zawsze najlepiej rozpocząć od własnego domu. Należy też mieć na uwadze fakt, że przyjazne środowisku rozwiązania oczyszczania ścieków, w dłuższej perspektywie czasu, powinny też przynieść korzyści finansowe, gdyż ich koszty eksploatacji są niższe. Jeśli mamy więc możliwość możemy zbudować ekologiczną oczyszczalnię ścieków (link do strony). Tego typu oczyszczalnie są dosyć powszechne u naszych zachodnich sąsiadów, głównie ze względu na łatwą eksploatację.

Tymczasem nie każda działka budowlana nadaje się do tego, by zbudować taką oczyszczalnię. Przeszkodą może być złe ukształtowanie terenu. Wówczas warto znaleźć lepsze rozwiązanie, a mianowicie szambo ekologiczne. Jeśli gospodarstwo domowe jest niewielkie, to również przemawia za tym, by zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. Warto mieć na uwadze fakt, że tego typu szambo ma wiele zalet.

Przede wszystkim jest ekologiczne. Dzięki nowoczesnym filtrom do otoczenia nie uwalniają się żadne szkodliwe substancje. Jest to także bardzo ekonomiczna inwestycja, dzięki której zaoszczędzimy w przyszłości pieniądze (przykładowe urządzenia). Szambo można zastosować bez względu na ukształtowanie działki budowlanej, dlatego doskonale sprawdzą się w każdym gospodarstwie.
Autor : k.s.