Czym się odznacza energia wiatrowa? Jak to działa? Jak dużo jesteśmy w stanie uzyskać tego typu energii?

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej znane w wielu zakątkach świata, również i u nas. To coraz ciekawszy temat, dzięki czemu rzeczywiste są działania mające wpływ na polepszenie stanu atmosfery. Działania w zakresie wybierania odnawialnych źródeł energii są różnorodne, zależnie od energii, jaką pragniemy wykorzystać. W tym artykule skupimy się na energii wiatrowej.


prąd
Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Energia z wiatru może powstawać dzięki różnicy temperatur mas powietrza. Odbywa się to przez nierównomierne nagrzanie powierzchni Ziemi. Turbina wiatrowa ma swoją moc przy wsparciu konwersji wiatru przez moment obrotowy, kiedy działa na łopaty wirnika tworząc energię elektryczną. Taka energia jest dosyć dostępna, pomniejsza emisję gazów - http://www.gaz-pro.pl/nasze-uslugi/serwis_kalibracja - cieplarnianych, bo zastępuje energetykę konwencjonalną, jaka opiera się na paliwach kopalnych - Sun Gallo.

Zmienność wiatru nie wywołuje znacznych wahań w funkcjonowaniu systemów energetycznych, o ile nie stanowi zdecydowanego udziału energii. Według duńskich doświadczeń właściwy poziom energii wiatrowej w takim systemie nie powinien być wyższy niż 20%. Turbiny wiatrowe mogą być budowane w różnorakich miejscach - na lądzie i wodzie. Większy uzysk energii jest możliwy na farmach morskich, a jednocześnie ich lokalizacja jest faktycznie mniej męcząca elektrowni jest bardziej skomplikowane.
prąd
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Główny element siłowni wiatrowej to wirnik, który przemienia energię wiatru w energię mechaniczną. Z niej później generator produkuje energię elektryczną. Osadzony na wale wolnoobrotowym wirnik posiada trzy łopaty, które są zrobione ze wzmocnionego poliestrem szklanego włókna.


Wirnik obraca się bardzo często z prędkością od 15 do 30 obrotów na minutę. Prędkość tego rodzaju jest później powiększona przez przekładnię do 1500 obrotów na minutę. Przekładnia złączona jest z wałem szybkoobrotowym, on zaś z generatorem. Najbardziej istotną cechą energii wiatrowej jest jej spora zmienność, w przestrzeni oraz czasie. Zmienność wiatru w danym okresie jest w stanie odnosić się do dosyć szerokiej skali czasu, czyli od sekund do lat, tak więc z tego powodu wyróżniono różne rodzaje zmienności wiatru w czasie, na przykład dobowa czy roczna. Z tej energii możemy korzystać już w wielu miejscach, jak energia odnawialna Łódź.