Nie zdecydowałeś się na segregację odpadów, ale może jednak planujesz takpozbywać się śmieci?

W ostatnich latach zaszła niezwykle duża zmiana w zakresie zarządzania odpadami. W całym kraju została zarządzona segregacja śmieci. Minęło już trochę czasu od wejścia w życie takiego przepisu i już widać efekty – ludzie nauczyli się to robić, chociaż początkowo były trudności. Wiele jednak osób pozostaje przy dawniejszym sposobie radzenia sobie ze śmieciami, ale być wkrótce zdecydują się także segregować śmieci. Dla nich właśnie jest ten poradnik.


segregacja śmieci
Autor: Rubbermaid Products
Źródło: http://www.flickr.com
Segregacja jest faktycznie łatwa, choć z początku zdarza się trochę kłopotów. Ażeby utrzymać w domu porządek trzeba stosować się do ogólnie przyjętych zarządzeń,z kolei segregacja musi mieć charakter systemowy (http://www.utylinia.pl/odpady). Ułatwia to odbiór odpadów przeznaczonym do tego podmiotom. Trzeba się starać, żeby większość śmieci były czyste, bez żadnych resztek. Należy oddzielać śmieci, z których można robić kompost, są to śmieci organiczne.

Błyskawicznie ulegają rozkładowi, będą stanowić z reguły resztki z kuchni. Należy posiadać inny pojemnik do papieru. Wrzucajmy do niego opakowania kartonowe,opakowania po mleku czy sokach. Następny kontener jest przeznaczany na tworzywa sztuczne. Wrzucamy tam rzeczy wykonane z plastiku, ale także aluminium. Kolejnym pojemnikiem jest ten przeznaczony na szkło, jednak pamiętajmy, że przed wrzuceniem do kubła oddzielamy ciemnie i białe szkło.

Kolejny z pojemników, czyli ten, co od zawsze stoi naszej kuchni. Wyrzucamy tam wszystko, co nie podlega biodegradacji i recyklingowi, co jest wywożone na śmietnisko. Jeżeli chcesz,żeby segregacja śmieci była łatwiejsza, to oznacz pojemniki w specjalny sposób. Jeśli masz odpowiednie kolorowe worki, to nie będziesz mieć kłopotu z segregacją śmieci.

kosz na śmieci
Autor: PEKA
Źródło: PEKA
Może być jednak tak, że jednak nabędziesz pojemniki, wtedy oznacz je kolorowymi naklejkami, albo zwyczajnie podpisuj. Z taką pomocą bez wątpienia nie pomylisz się segregując odpady (http://utylinia.pl/zseie). Za wywóz śmieci powinny odpowiadać specjalnie predestynowane do tego celu firmy, jak wywóz śmieci Wrocław czy Warszawa. Są one odpowiedzialne za sprawną organizację i całkowitą kontrolę nad przebiegiem segregowania.