Pieniny to idealne miejsce na wypoczynek. Znajdziesz tu wiele atrakcji oraz odpoczniesz od miejskiego hałasu

Nad Dunajcem nie brak miejsc interesujących pod względem kulturowym, a z wartościowymi zabytkami możemy się tu spotkać niemal na każdym kroku. W dolinie tej potężnej rzeki najbardziej znaczną uwagę przyciąga jednak przyroda.


Cudowne Pieniny to tak naprawdę Pieniński Park Narodowy, który obejmuje swoim obszarem najbardziej atrakcyjne obszary tego pasma górskiego. Utworzony w 1955 roku, zaliczany jest do najchętniej odwiedzanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Na czym polega jego niezwykłość? Pieniny to niezwykłe góry kuszące urozmaiconym krajobrazem. Cudowne lasy i łąki, szczyty górskie i wąwozy a także największa rewelacja – przełom Dunajca – to najbardziej zjawiskowe cechy tego obszaru. Ruch turystyczny w Pieninach rozwija się bardzo dobrze od lat, a spływy Dunajcem i liczne szlaki turystyczne kuszą turystów swoim pięknem i atrakcyjnością. Turystyka jest bardzo rozwinięta, wiele jest tu hoteli, jak domki Pieniny (zobacz na ruszajwpolske.pl).

las
Autor: the BRT
Źródło: http://www.flickr.com
Pieniński Park Narodowy jest perfekcyjnym miejscem dla miłośników wyjątkowych roślin. Na pobliskich łąkach możemy ujrzeć wiele niespotykanych gatunków kwiatów, nie brakuje także wspaniałych lasów. Największym uznaniem cieszą się tu jednakże murawy naskalne oraz rzadkie rodzaje roślin wysokogórskich. Kolorowe motyle i owady to następna atrakcja przyrodnicza w tej części naszego kraju.

Pieniny i tereny wokół tutejszego parku narodowego są jednocześnie znane ze wspaniałej kultury oraz cennych zabytków. To dzięki nim od lat rozwija się tu turystyka, a przybywający tu goście na deficyt atrakcji nie mogą narzekać. Symbolami tego miejsca są dwa zamki: w Czorsztynie i Niedzicy. Idealnym miejscem do rekreacji i wypoczynku jest utworzone na Dunajcu Jezioro Czorsztyńskie, nad jakiego brzegami powstał rewelacyjny skansen. Jest to Osada Turystyczna „Czorsztyn”, na teren jakiej przeniesiono zabytkowe wille i pensjonaty z okolicy.


Do dziś służą one turystom jako miejsca na noclegi. Czasem można też trafić na atrakcyjne promocje (sprawdź je na stronie Ruszaj w Polskę). Nie brak tu też wypożyczalni sprzętu wodnego, dzięki czemu Pieniny stały się miejscem atrakcyjnym nie tylko dla piechurów, lecz również dla miłośników sportów wodnych. Istotnymi punktami na turystycznej mapie Pienin są Sromowce, znane z flisaków oraz słynnych spływów Dunajcem. Warto także zwiedzić tak istotne dla regionu miasta, jak Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica. W tej ostatniej miejscowości powinniśmy pozostać na dłużej, turystyka jest tu na wysokim poziomie, najlepiej wynająć Szczawnica domki letniskowe.