Jak odpowiednio dbać o drzewa i krzewy w naszych ogrodach?

Drzewa i krzewy hodowane w przydomowych ogrodach stanowią nie tylko istotny element krajobrazu, ale także wpływają na nasz dobry nastrój każdego dnia. Trzeba wiedzieć, iż rośliny wytwarzają dla nas tlen, a więc działają jak naturalny filtr przeciwpyłowy, poza tym ograniczają hałas oraz mają bardzo duże walory estetyczne, pozytywnie oddziałując na psychikę człowieka. Aby drzewa i krzewy mogły efektywnie spełniać opisane funkcje, powinniśmy poświęcić im nieco uwagi i właściwie je pielęgnować. W jaki sposób?


drzewa
Autor: Clay Gilliland
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nie wiemy jak bądź nie mamy jak samodzielnie zajmować się drzewami w ogrodzie, można skorzystać z usług firm, których specjalnością jest właśnie wycinka drzew warszawa. Należy wiedzieć jednak, iż praca w ogrodzie może dostarczyć nam mnóstwo radości, dlatego też jeżeli mamy trochę wolnego czasu, bez wątpienia warto poświęcić go na zabiegi pielęgnacyjne drzew.

W głównym stopniu musimy pamiętać o tym, że drzewa i krzewy to żywe organizmy, z tego powodu również mogą być atakowane przez organizmy chorobotwórcze dokładnie tak samo jak ludzie. Musimy więc zapobiegać rozmaitego rodzaju chorobom naszych drzew. Najważniejszą kwestią jest m.in. regularne pozbywanie się suszu i pozostałych starych gałęzi. W ten sposób efektownie będziemy zapobiegać infekcjom i obumieraniu następnych partii korony drzew. Należy także co pewien czas podcinać koronę, nadając jej równocześnie piękny, foremny kształt.

drzewa
Autor: manray3
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie bywają takie sytuacje, kiedy konieczne jest skrócenie części korony (www.driada.waw.pl/oferta), ponieważ sąsiaduje ona z obiektami budowlanymi. Trzeba jednak wtedy pamiętać, aby wykonać to bardzo umiejętnie, ponieważ zbyt radykalne cięcia mogą naruszyć statykę drzewa.

W przypadku starszych drzew bardzo często okazuje się, iż konieczne jest wzmocnienie korony drzew poprzez wykorzystanie specjalnych wiązań. W ten sposób ustabilizujemy gałęzie i ograniczymy łamanie. Przy starszych drzewach czasami wykorzystuje się również specjalne podpory, jakie podtrzymują ciężar niebezpiecznych konarów.

Należy także pamiętać o tym, iż większość prac pielęgnacyjnych powinna mieć miejsce w odpowiednich porach roku. Przycięcia możemy jednak wykonywać praktycznie przez cały rok, zwracając uwagę na to, aby nie było dużych mrozów, bowiem wówczas może dochodzić do pękania kory.