Zamiast zwykłych pieluch jednorazowych, warto nabyć pieluchy wielorazowe i otulacze

Dużo z nas było wychowanych na pieluchach tetrowych. Ich doskonałość zastąpiły około 25 lat temupampersy. Aktualnie dużo rodzicielek pracujących i niepracujących wraca do pieluch. Pieluszki wielorazowe ostatnio przeżywają swój renesans. Dużo rodziców którzy je używają jest bardzo zadowolonych. Dla niektórych, przeważnie młodych mam może to być jednak czarna magia czy też obcość tematu.
Autor: www.babymama.pl
Dlaczego mamy wracają do pieluszek wielorazowych? Jedną z wielu zalet wielorazówek jest ich wytrzymałość. Odpowiednio prane i pielęgnowane pieluchy wielorazowe posłużą nawet czwórce dzieci. Należy tylko pamiętać o paru zasadach. Zanim pieluszki uzyskają dużą chłonność trzeba je kilkukrotnie wyprać. Te bawełniane, bambusowe i konopne nabywają chłonności mniej więcej po ośmiu praniach.

Schowania brudnych pieluszek najlepiej używać przymykanego wiadra o pojemności około 23 litrów. Zużytych pieluch nie należy namaczać. Przed włożeniem do wiadra trzeba należy tylko wyrzucić z nich większe zabrudzenia. Mokre pieluchy wielorazowe lleżące w koszu można skropić kilkoma kroplami antybakteryjnego olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego. Olejek najlepiej zaaplikować na ostatnią wkładaną tego dnia pieluszkę. Zabrudzone pieluszki wielorazowe mogą być przechowywane do 3 dni.

Pieluchy ekologiczne i otulacze wełniane pierze się w pralce przeważnie w 40-60°C bez wcześniejszego namaczania (czytaj więcej). Pieluszek nie należy namaczać gdyż w wodzie namnażają się bakterie. Nie ma też potrzeby wygotowywania pieluszek, a pranie w niskiej temperaturze z dodatkiem odpowiednich środków piorących wydłuża żywotność pieluszki. Do prania stosujemy niedużą ilość środków piorących i dokładnie wypłukujemy aby nie osadziły się one na włóknach materiału. Jeżeli pieluszki są bardzo zabrudzone należy zastosować pranie wstępne z dodatkiem mydła żółciowego.Otulacze wełniane najlepiej prać w rękach w szamponie do wełny lub mydle oliwkowym. Co parę prań warto wyprane otulacze pomoczyć w kąpieli lanolinowej.Nie wolno stosować się płynów zmiękczających, środków piorących i olejków pochodzenia roślinnego bo oblepiają one włókna tkaniny i tym samym obniżają chłonność pieluszki.

Pieluszki wielorazowe i otulacze wełniane najlepiej suszyć rozwieszone. Nie zaleca się suszenia w suszarce, gdyż powoduje ono do szybszego zużycia się pieluch, a wełniane otulacze mogą się odkształcić i sfilcować.Pieluszek wielorazowych nie wolno też prasować. Przeciwnie prasowanie niekorzystnie wpływa na ich chłonność.Dzięki pieluszkom wielorazowym można dużo oszczędzić środków pieniężnych a wiadomo, że przy potomkach wydatków jest całe mnóstwo.Coraz wiecej rodziców powraca do używania pieluszek wielorazowych, ponieważ pociecha ma obcowanie z naturalnymi włóknami np. tj. bawełna. Wiemy, że produkty ekologiczne dla nas wszystkich to pozytywne skojarzenia.