Okres przedświąteczny to dobry czas na gruntowne porządki

Pomimo tego, że sprzątamy systematycznie to przychodzi taki czas, iż musimy zrobić generalne porządki. Najczęściej takie działanie ma miejsce, gdy przychodziwiosna, kiedy zbliżają się święta albo gdy odnosimy wrażenie po prostu, że to już czas. Co wtedy należy zrobić?
Sprzątanie kuchni
Autor: Sidolux Crystal
Źródło: Sidolux Crystal
W zależności do tego, co znajduje się w naszym domu, jakie posiadamy wyposażenie oraz rozkład mieszkania, najistotniejsze to poodsuwać szafki i łóżka, gdzie zalega kurz różnego rodzaju zalegające śmieci. Weźmy wiadro lub miskę do sprzątania, nalejmy tam wody z jakimś mocnym środkiem i umyjmy wszystko dokładnie. Przygotujmy więcej worków, gdyż na pewno zbierze się trochę rzeczy do wyrzucenia na śmietnik. Dobry przykład tutaj: plastikowe worki
Powinniśmy mieć w zanadrzu nie jednego, ale kilka mopów, dlatego, że niektóre nieczystości, które usuwamy podczas generalnych porządków mogą okazać się bardziej trwałe i przenosić się na inne czyszczone powierzchnie. Warto wiec zakupić wkłady do mopa (pojemne wiadra). Przydaje się to szczególnie, kiedy zaczynamy myć podłogę na balkonie, brudy, jakie się tam znajdują możemy przynieść do domu, wiec wymieniajmy zawsze wkłady do mopa. Tak samo należy postąpić w toalecie, gdzie znajdują się różne nieczystościi bakterie, których nie chcemy późniejprzenosić dajmy na to do pokoju gościnnego.
sprzątanie biur
Autor: Craig Dietrich
Źródło: http://www.flickr.com
Przy okazji generalnych porządków powinniśmy dobrze umyć okna. Nie zaszkodzi, jeśli przy tej okazji zdejmiemy firany i wrzucimy je do prania. Zależnie od wielkości mieszkania i posiadanych okien generuje to trochę pracy, lecz dobre rozplanowanie w czasie tychże obowiązków zaowocuje najlepszymi rezultatem. Powinniśmy wyszorować dokładnie kafelki w łazience. Jest to przestrzeń podatna na różnego rodzaju zabrudzenia, a widzimy je po jakimś czasie jako przebarwienia oraz plamy. Należy dokładnie je umyć mocnym chemicznym detergentem.


Przy tym wszystkim należy pamiętać, że te czynności to nie jest tylko nasze zmartwienie. Jeżeli sprzątamy gruntownie zachęćmy innych domowników do czynnego udziału w tego typu zadaniach. Przecież wszyscy mieszkamy pod jednym dachem, wszyscy użytkujemy te pomieszczenia. Nie pozwólmy, aby te niezbyt miłe i ciężkie obowiązki były zdane tylko na naszą siłę mięśni. Gruntowne sprzątanie całego domu to ciężka praca dla wszystkich domowników.