Nawilżone powietrze - sposób na lepsze samopoczucie.

W powietrzu wprost roi się od groźnych bakterii i alergenów, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Wpływa na to dużo elementów, a najbardziej istotnymi z nich są wilgotność i temperatura powietrza.

Zbyt wilgotne i zbyt suche powietrze to sprzyjające środowisko do mnożenia się bakterii, stąd już tylko krok do schorzeń dróg oddechowych. Na rynku jest jednak oferowanych parę urządzeń, które mogą pomóc utrzymać najbardziej korzystne dla człowieka warunki.

wilgoć
Bardzo częstym problemem, zwłaszcza w okresie zimowym, jest zanadto suche powietrze. W ogrzewanych pomieszczeniach powietrze szybko ulega wysuszeniu, co w najlepszym wypadku powoduje zatkany nos. Najlepszymi urządzeniami są w tej sytuacji nawilżacze. Należy jednak mieć pewność, że tego typu urządzenie jest niezbędne. Stan, w którym powietrze jest zbyt wilgotne, jest równie niepożądany co w odwrotnym wypadku.

Jeśli jednak nie jest się pewnym, jaka wilgotność panuje w mieszkaniu, lepiej wydać trochę więcej na lepszy nawilżacz. Najlepszymi przyrządami tego rodzaju są nawilżacze ultradźwiękowe. Nie tylko zwiększają poziom wilgotności powietrza, ale dzięki dołączonemu higrostatowi, utrzymują wilgotność na niezmiennym, idealnym poziomie. Nawilżacze posiadają jednak kilka wad – powinno się je regularnie czyścić i wymieniać drogie filtry.

W przypadku gdy w pomieszczeniu panuje już prawidłowa wilgotność powietrza, a jednak czuje się, że powietrze jest zanieczyszczone, dobrze jest zdecydować się na urządzenie filtrujące powietrze. Grupa tego typu urządzeń to po prostu urządzenia do oczyszczania powietrza - airnaturel.pl. Reguła ich funkcjonowania jest niezwykle prosta – zasysają one brudne powietrze, które jest przepuszczane przez szereg filtrów i wypuszczają oczyszczone, zdrowe powietrze. Ich cena jest o wiele wyższa od kosztów nawilżaczy, ale i skuteczność jest wielokrotnie wyższa. Oczyszczacz jest zazwyczaj wyposażony w bardzo precyzyjne filtry, które wyłapują nawet najdrobniejsze alergeny z powietrza. Oprócz tego producent może dodać do takiego urządzenia filtr węglowy, który pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy z powietrza. Jest to szczególnie korzystne, gdy trzyma się psa lub kota.
Autor : k.s.