Dlaczego nowoczesne pampersy bywają o dużo częściej wkładane noworodkom niż pieluszki tetrowe

Wilgotne pieluchy wielorazowe lleżące w koszu można skropić kilkoma kroplami antybakteryjnego olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego. Olejek lepiej zaaplikować na ostatnią wkładaną tego dnia pieluszkę. Zanieczyszczone pieluszki wielorazowe mogą być przechowywane do 3 dni.
Samo czyszczenie wymagało zakupu specjalnych detergentów i użycia wrzącej wody - czasem nie obyło się bez gotowania pieluch w pokaźnym garze na piecu. Świeżo upieczeni rodzice przeżywali katusze, kiedy w pociągu berbecia trzeba było przewinąć. Pieluchy zwane pampersami okazały się być lepsze: są jednorazowe, niemalże sterylne, można je bez trudu założyć berbeciowi nawet podczas zakupów w galeriach handlowych, gdzie czekają nieprzypadkowo przeznaczone do tych celów pomieszczenia.

WielorazowePieluszki.pl
Źródło: http://www.wielorazowepieluszki.pl/
Pieluchy ekologiczne i otulacze wełniane pierze się w pralce przeważnie w 40-60°C bez uprzedniego namaczania. Pieluszek nie należy moczyć gdyż w wodzie mnożą się bakterie. Nie ma też konieczności wygotowywania pieluszek, a pranie w niższej temperaturze z dodatkiem odpowiednich środków piorących wydłuża żywotność pieluszki. Do prania stosujemy niewielką ilość środków piorących i dokładnie wypłukujemy aby nie osadziły się one na włóknach materiału. Jeśli pieluszki są mocno zabrudzone trzeba zastosować pranie podstawowe z dodaniem mydła żółciowego. Otulacze wełniane najlepiej prać w rękach w szamponie do wełny lub mydełku oliwkowym. Co kilka prań warto wyprane otulacze zanurzyć w kąpieli lanolinowej.

Producenci artykułów dla niemowląt poszli jeszcze krok dalej. Zaprojektowali majtki treningowe, które mają za priorytet nauczyć dzieci czynności korzystania z toalety. Takie majtki wyprodukowane są tak, aby z jednej strony natychmiast nie przesiąkały, a drugiej, by dziecko odczuwało niedogodność, gdy się zmoczy. Trudno wyobrazić sobie w tej roli pieluchę z materiału - za mocno krępuje ruchy dziecka, które jednak ciągle ma świadomość, że... raczkuje w pieluszce.Pieluszki wielorazowe i otulacze wełniane koniecznie suszyć rozwieszone. Nie zaleca się suszenia w suszarce, ponieważ powoduje ono do szybszego zużycia się pieluch, a wełniane otulacze mogą się odkształcić i sfilcować.Pieluszek wielorazowych nie trzeba także prasować. Przeciwnie prasowanie niekorzystnie wpływa na ich chłonność.Dzięki pieluszkom wielorazowym można dużo oszczędzić środków pieniężnych a wiadomo, że przy potomkach wydatków jest całe mnóstwo.Dużo wiecej rodziców wraca do stosowania pieluch, bo dziecko ma kontakt z naturalnymi włóknami np. tj. bawełna. Posiadamy wiedzę, że towary ekologiczne dla nas wszystkich to pozytywne skojarzenia.