Przyłącz się do osób sortujacych odpady! Z jakiego powodu jest to zadanie wyjątkowo ważna dla naszego ekosystemu?

Coraz bardziej wywierany jest nacisk na sortowanie odpadów. Oprócz korzystnego oddziaływania na środowisko, rozsądna segregacja odpadów posiada również inne przymioty Segregacja odpadów pozwala przyszły ich recykling. Z jakiego powodu jest to tak ważne?

W jaki sposób prawidłowo segregować śmieci?kosze do segregowania odpadów
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Najprościej za segregację odpadów zabrać się od zakupu koszy na dany rodzaj śmieci. Musimy mieć kosze na 3 typy odpadków. Pierwszy na śmieci "zielone" - tam będziemy wrzucać wszystko, co rozkłada się, czyli np. resztki po roślinach - wyjątkowo przydatny dla gospodyń. Kolejny pojemnik powinien być na śmieci zmieszane. Wszystkie te, które nie są szkłem bądź plastikiem, czy nie poddają się degradacji. Kolejne kosze powinny przechowywać w sobie tworzywa sztuczne i makulaturę. Segregując w ten sposób śmieci przyłożysz się do ochrony środowiska. Jest tak z powodu, że poprzez sortowanie wysypiska śmieci mogą być dłużej używane. Dzieje się z tego względu, że na wysypisko nie trafiają odpady niebezpieczne, np. akumulatory.

Jak usunąć z mieszkania odpady, które nie nadają się do żadnego kosza

Jeżeli posiadasz w domu odpady elektroniczne, bądź lekarstwa - nie pozbywaj się ich umieszczając je w normalnym koszu na śmieci. Są przedsiębiorstwa (np. Utylinia.pl), które parają się darmowym odbiorem elektrośmieci ze podanego miejsca. Wystarczy tylko zatelefonować i umówić się co do terminu odbioru. Za odpady elektroniczne przyjmuje się stare, niedziałające sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. pralka czy duży telewizor. Wrzucenie elektrośmieci do normalnego śmietnika może grozić znaczną grzywną.

leki do utylizacji
Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji, gdy chcemy wyzbyć się starych medykamentów powinniśmy zanieść je do najbliższej apteki. W aptece z pewnością znajdziesz opakowanie do którego możesz wrzucić swoje zbędne lekarstwa. Dodatkowo nietypowych śmieci możesz wyzbyć się zanoszcząć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK weżmie od Ciebie smieci będące m.in zużytymi oponami, bateriami, farbami i klejami. W niewielkich ilościach odpady remontowe. PSZOK nie weźmie jednak śmieci będących wynikiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej.