Lamy zewnętrzne LED - czy to się opłaca, jakie są plusy i minusy takiego oświetlenia?

Zawsze warto stawiać na ekologiczne oraz energooszczędne pomysły. Coraz więcej ludzi, dobierając oświetlenie do swoich domów decyduje się na diody LED. Posiadają one naprawdę wiele zalet i dlatego warto przemyśleć ich instalacje. Skoro jednak oświetlenie LED jest tak dobre warto również sprawdzić to w szerszym kontekście. Czy oświetlenie uliczne posiadające diody LED jest opłacalne?


żarowa LED
Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim warto poznać zalety i wady takich diod. Są one niezwykle wytrzymałe, działają o wiele dłużej niż zwykłe żarówki, to zdecydowanie pozwala zaoszczędzić, gdyż wymiana przeprowadzana jest naprawdę rzadko. W dodatku im rzadziej zmieniamy diody, tym rzadziej je także wyrzucamy, co jest przydatne środowisku. Te dwie cechy są ogromną zaletą tego oświetlenia. Ale to oczywiście nie wszystko. Należy wiedzieć, że diody są niesamowicie efektywne. Niemalże całą energię zmieniają na światło. W wypadku tradycyjnych żarówek jest to wielkość naprawdę niewielka. Oprócz tego możemy według potrzeb dostosować kolor światła.

Może to być naprawdę świetne rozwiązanie. Jasne światło zdecydowanie będzie polepszać widoczność. Tym samym ludzie będą czuć się bezpieczniej. Z kolei strumień światła jest prosty, jak reflektor. Może być to również postrzegane jako zła strona, ponieważ gdy tego nie chcemy, musimy nabyć soczewki rozpraszające. Diody LED są odporne na uderzenia, dlatego też oświetlenie uliczne LED może być montowane także na mostach i tego typu obiektach. Świetne jest również to, że oświetlenie LED nie muszą się rozgrzać, żeby świecić w pełni swoich możliwości. Są włączone całkowicie od razu to naciśnięciu włącznika. Tak samo jest w wypadku wyłączania.

Warto także dodać, że diody nie nagrzewają się. Ich temperatura nie zmienia się znacznie w czasie działania. Oczywiście oświetlenie ma również wady. Jest nią głównie wysoka cena. Warto jednak tutaj mieć na uwadze, że żarówek nie wymieniamy często, dlatego też w ogólnym rachunku może się to opłacić. Jeśli miejsce bywa mocno nasłonecznione diody mogą zadziałać gorzej, ponieważ są wrażliwe na bardzo wysokie temperatury.


W ogólnym bilansie jednakże dokładnie widać, że lampy LED są rzeczywiście opłacalne. Oprócz tego, że są ekologiczne środowisku, mają szereg innych, różnych zalet, które zdecydowanie za nimi przemawiają. LED to oszczędność. Wielokrotnie można się spotkać z niebezpiecznymi rozstrzygnięciami w tej kwestii, na przykład wygaszanie świateł w środku nocy. W końcu lampy są przydatne przed całą noc. Jeżeli nam na tym zależy, LED będzie idealne, ponieważ pozwoli zaoszczędzić i przy ich pomocy można przedłużyć czas świecenia.