Czym jest fotowoltaika? O jakich sprawach musimy pamiętać? Jakie mamy możliwości?

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna, a działanie systemu fotowoltaicznego jest faktycznie proste. Ogniwa fotowoltaiczne, które znajdują się w panelach słonecznych są podatne na efekt fotowoltaiczny, dzięki temu powstaje prąd stały.
Rezultat ten następuje oczywiście za sprawą słonecznej energii. Jak jednakże przekształca się to na zmienny prąd?


Wszystko za pomocą inwertera, który zamienia energię właśnie w prąd zmienny. Tego typu prąd ma trochę większą częstotliwość, dzięki czemu prąd jest jakby “wypychany” z sieci, więc w pierwszej kolejności wykorzystuje się energię z instalacji PV. Taki nadmiar prądu, jaki nie jest na początku wykorzystywany możemy odsprzedać przez licznik dwukierunkowy.


szkoły
Autor: Dekoral
Źródło: Dekoral


Może się jednakże zdarzyć, że stosujemy więcej prądu niż produkujemy, w tej sytuacji brakujący prąd wybieramy z sieci publicznej. Ten licznik dwukierunkowy sumuje energię, która jest produkowana w instalacji PV, jak i pobraną z sieci. W czasie rozliczenia energii elektrycznej netto, rozliczana jest energia zużyta oraz wprowadzona do sieci. Duża liczba osób myśli, czy w tego rodzaju kwestii należy zmienić funkcjonującą instalację elektryczną?


fotowoltaika koszalin
Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com


Na szczęście nie, ponieważ system PV można wpiąć do już istniejącej instalacji, dość często w skrzynkę rozdzielczą. Funkcjonalność takiej sieci jest zachowana z taką różnicą, że posiadamy następną mikroinstalację do wyprodukowania prądu (specjaliści od fotowoltaiki w Koszalinie). W zależności od inwertera zasila się jedną lub trzy fazy.
Jeśli chcemy z takiego czegoś korzystać powinniśmy skorzystać z usług dobrej firmy, która zrobi dla nas tego rodzaju przyłączenie. A jeśli fotowoltaika Koszalin jest bardzo dobrym miejscem, ażeby znaleźć taką firmę -> poznaj więcej.