Nowe życie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Niekiedy zdarza się, iż nie wiemy co zrobić z popsutą pralką, odkurzaczem, czy bateriami od pilota albo telefonu – z niewiedzy bardzo często lądują na śmietniku, co nie jest właściwym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska naturalnego. Co zrobić, by nie tylko zadbać o przyrodę, ale także skutecznie i szybko pozbyć się niechcianych przedmiotów?

zużyte sprzęty małego AGD
Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to niekiedy prawdziwy kłopot – w wielu przypadkach źle wpływa na środowisko i nie wiemy, gdzie go możemy oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdej miejscowości znajdują się tzw. punkty zbiórki tego typu sprzętu. W takim miejscu niebezpieczne odpady są poddawane procesowi recyklingu, który pozwala odzyskać tworzywo do produkcji nowego sprzętu - Utylinia.pl - utylizacja odpadów. Ponadto w wielu sklepach można zostawić niepotrzebny sprzęt, przy okazji kupna nowego. Niekiedy punkty napraw tego rodzaju sprzętu również oferują możliwość bezpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego produktu, w zamian za np. możliwość rozbiórki go na części. Punkty złomu – oczywiście tylko te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – także są świetnym rozwiązaniem dla zepsutej pralki, zmywarki czy odkurzacza.Sprzęt w kuchni
Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego to tak ważne? O szkodliwym wpływie tak zwanych elektrośmieci uczy się już dzieci w szkole, pokazując na jak wielkie szkody możemy narazić przyrodę, postępując nieświadomie i niewłaściwie. Pokazuje to też jak wielka jest skala tego problemu. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd bądź baterie. W wielu z nich podstawą budulca jest rtęć, brom czy ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do naturalnego otoczenia - kliknij aby przeczytać. Współczesna technika daje możliwość ich bezpiecznego recyklingu, bez szkody dla otoczenia, ale pod jednym warunkiem, - że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi w odpowiednie miejsce. Nie możemy utylizować go na własną rękę, gdyż wiele zawartych w nim związków jest nie tylko szkodliwych dla natury, ale także dla nas samych. Przetwarzanie takich odpadów może skończyć się niemałym uszczerbkiem dla naszego zdrowia. Powinniśmy pamiętać, iż wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny powinny zawierać adnotację od producenta, co należy zrobić po zakończeniu ich żywotności. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie właściwego bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla siebie i środowiska.