Kilka przydatnych porad na to, aby w legalny sposób radzić sobie z odpadami i ściekami.

W każdym mieszkaniu i domu produkuje się pewną ilość ścieków i odpadków, z jakimi coś trzeba zrobić. Regulacje prawne, jakie niedawno wprowadzono, dość rygorystycznie wyznaczają reguły obchodzenia się z nimi, a wszystko w trosce o to, żeby jak najlepiej chronić przyrodę. Jeszcze całkiem niedawno w wielu domach było powszechne wylewanie ścieków do okolicznych rzek czy rowów, i właściciele uznawali taką sytuację za całkowicie normalną. Lecz obecnie za tego typu działania grożą poważne konsekwencje, lecz również i możliwości na odprowadzenie ścieków jest dużo więcej. Najlepiej będą mieć osoby, które mają swój dom w rejonach z kanalizacją. Wówczas po prostu należy się do niej podłączyć i jest po sprawie, potem trzeba tylko regularnie płacić rachunki. Jeżeli kanalizacja nie jest obecna, to też istnieje kilka możliwości.


Jeżeli parametry działki, czyli jej wielkość i stan podłoża będą pozwalać, to ciekawą i wygodną możliwością jest niewielka oczyszczalnia ścieków. Jeżeli się ją właściwie dobierze do ilości mieszkańców, to będzie ona działała bez konieczności dużych prac serwisowych przez wiele lat. Pomyśleć również można o budowie szamba, takie rozwiązanie będzie najtańsze jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbiorniki na nieczystości są o określonej pojemności i co pewien okres czasu trzeba je będzie opróżnić, co znacznie podnosi koszty użytkowania - sprawdź nas na kingspanenviro.com/pl.

odpady
Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

kanalizacja

Podczas robienia projektu domu warto również pomyśleć o wytwarzanych odpadach. Aktualnie przepisy narzucają, żeby już w domach i mieszkaniach odbywała się segregacja, gdyż tym sposobem dużą część odpadków będzie można później przetworzyć. Najczęściej stosuje się podział na trzy niezależne grupy, to znaczy szkło, odpadki mokre oraz suche, dzięki temu spora część z tego będzie do odzyskania i przetworzenia jeszcze raz. Lecz szczegółowo o tym, jak będzie robiony podział decydują przepisy lokalne obowiązujące w miejscu zamieszkania, więc należy się do nich dostosować. Można oczywiście zdecydować się też na opcję bez segregacji, lecz opłaty za coś takiego będą znacznie większe. Pamiętając o tym wszystkim warto pamiętać podczas projektowania kuchni, żeby zapewnić odpowiednie miejsce na pojemniki na śmieci - wejdź na kingspanenviro.com/pl. Na szczęście ich wybór jest naprawdę duży, więc bez żadnego problemu coś się wybierze odpowiedniego do wymagań i oczekiwań.


Pojemniki tego typu występują w różnych konfiguracjach i wielkościach. Popularnym wyjściem jest na przykład posiadanie dwóch niezależnych pojemników, z których jeden będzie na organiczne odpadki, a drugi, podzielony na dwie części, na całą resztę.