Jak założyć farmę kurcząt?

Albowiem hodowcy drobiu muszą wkładać w swoje fermy wiele pieniędzy, warto zainteresować się możliwością otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej.


Kupno kurczątek, jajek lęgowych, karmy – to jedynie część kosztów.
Najogromniejszym przedsięwzięciem jest budowa i wyposażenie fermy, szkolenia dla hodowców drobiu. Ażeby zorientować się jak wygląda szansa na wzięcie dopłaty możesz udać się do ODR bądź Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zaś zgodnie z planem Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich nie przewiduje się pomocy finansowej dla hodowców drobiu. Jednak dotyczy to jedynie chowu konwencjonalnego. W razie gospodarstw ekologicznych lub też konwencjonalnych, jakie pragną przejść na ekologiczną produkcję, będzie można liczyć na pomoc.


sprawdź dodatkowe informacje
Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com


Z kolei Krajowa Izba Producentów Drobiu oraz Pasz skierowała do Ministerstwa Rolnictwa podanie dotyczące wydzielenia środków na dofinansowanie sektora jajek spożywczych. Wynika to z tego, iż powinny one spełniać odpowiednie standardy jakości, zgodne z unijnymi warunkami. Oczywiście wiąże się to z wydatkami dla hodowców drobiu (szkolenie dla hodowców kurcząt brojlerów). Zaś wymagania związane z wytwórczością drobiowego mięsa nie przekraczają uniwersalnie obowiązujących norm, nie wymagają zatem podejmowania nadzwyczajnych środków ze strony hodowców. Być może warto zatem rozważyć przejście na ekologiczny chów. Dostosowanie gospodarstw rolniczych do unijnych standardów ma być przedmiotem działania 6.
Jego celem jest wprowadzenie celowych zmian w obszarze ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i zdrowia, zarówno zwierząt jak również publicznego. Szkolenie dla hodowców kurcząt brojlerów mają miejsce 2 razy do roku.