Żywność ekologiczna - moda na ekologiczne jedzenie

Obecnie rozpętała się ogromna moda na ekologiczną żywność. Chyba każdy zwraca teraz większą uwagę na to, co spożywa każdego dnia. Dużą karierę robią przede wszystkim sklepy z ekologiczną żywnością. Czym tak naprawdę jest organiczna żywność? To produkty, podczas produkowania których wykorzystuje się jedynie naturalne nawozy, które nie są napakowane żadnymi niezdrowymi związkami. Taka produkcja jest zazwyczaj o wiele bardziej kosztowna niż rolnictwo tradycyjne. Mimo to żywność ekologiczna robi wręcz zawrotną karierę.


świeże warzywa
Autor: emilee rader
Źródło: http://www.flickr.com
Prawie każdy z nas wierzy, że spożywanie dobrej jakości produktów polepszy nasze samopoczucie oraz będzie miało dobry wpływ na nasze zdrowie. Dużo osób zaczyna także zauważać różnicę w smaku pomiędzy żywnością ekologiczną a zwykłą. Towary ekologiczne po prostu smakują lepiej - Rawfoods Polska. Co jednakże zrobić, kiedy zarobki są na tyle niskie, że trudno jest sobie pozwolić na częste wizyty w sklepie z organiczną żywnością? Niejednokrotnie świetnym pomysłem może być wyprawa na pobliski bazar, gdzie swoje warzywa sprzedają rolnicy. Na szczęście w sporych miastach pojawia się coraz więcej tego rodzaju miejsc. Tam można kupić wartościowe towary za naprawdę niską cenę. Sklepy z ekologiczną żywnością bardzo często są zmuszane doliczać do ceny rolnika również swoją marżę, a w dodatku każdy produkt zwykle przechodzi przez kilku pośredników. Każdy z nich dolicza swoją część, co znacząco wpływa na końcową cenę towaru, którą musi zapłacić klient sklepu. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nabywanie ciekawych towarów na takich małych bazarach.

warzywa
Autor: StateofIsrael
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno każdy odszuka tam wszystko, czego poszukuje. Bez wątpienia warto rozmawiać z wystawcami – od nich można dowiedzieć się, skąd pochodzi dany towar oraz w jaki sposób został wyprodukowany (sklep Rawfoods). Niezłe kontakty z wytwórcami często dają pewność, że produkt naprawdę jest wyprodukowany w ekologiczny sposób oraz że nie dodaje się do niego żadnych chemicznych dodatków. W dodatku takie towary są zwykle o wiele tańsze niż te oferowane w sklepach z organiczną żywnością. Jedyny minus jest taki, że zwykle nie posiadają certyfikatów organiczności – dlatego właśnie tak ważne jest posiadanie świetnego kontaktu z rolnikiem, któremu najczęściej musimy uwierzyć na słowo.