Jak pozbyć się elektrośmieci?

Postęp technologiczny sprawia, iż codziennie pokazują się na rynku nowiusieńkie, udoskonalone a także bardziej współczesne modele przyrządów elektrycznych.


Zmieniamy zatem prędko stare urządzenia na nowe.


Coraz więcej kupujemy oraz coraz więcej przyrządów wyrzucamy. Co się dzieje potem ze zniszczonym sprzętem elektronicznym? Niektóre z urządzeń zawierają toksyczne substancje (rtęć). Po wydobyciu się na zewnątrz, wnikają do ziemi, natomiast potem do wód gruntowych, trując tym sposobem środowisko. W następstwie mogą być w przyszłości powodem poważnych schorzeń, u człeków jak też zwierząt.
palnik gazowy
Źródło: http://www.sxc.hu


Trzeba więc zużyty sprzęt przekazywać do specjalnych punktów odbioru, stąd przewiezione będą do zakładów przetwarzania. Zniszczony rynsztunek AGD i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest rozbiórce, natomiast pozyskane z niego materiały przeznaczone będą do recyklingu. Groźne substancje są unieszkodliwiane, zatem nie dojdzie w tym wypadku do zatrucia otoczenia. Natomiast odzyskane materiały wykorzysta się do produkcji nowych sprzętów. By uprościć mieszkańcom Wrocławia oraz okolicznych miejscowości pozbywanie się starego, zniszczonego sprzętu w sposób przychylny dla środowiska a także zgodny z przepisem, w mieście funkcjonuje punkt gromadzenia elektrośmieci, do którego możesz darmowo oddawać zniszczone bądź popsute przyrządy elektroniczne.


Ażeby odnaleźć adresy podobnych punków w swym mieście wystarczy w wyszukiwarkę wbić hasło elektrośmieci Wrocław. Pamiętaj, czyniąc w ten sposób chronisz naturę nie tylko dla siebie oraz swych maluchów ale też dla przyszłych pokoleń.